Jaki wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych ma pogoda?
Panele fotowoltaiczne działają dzięki możliwości zamiany energii słonecznej w prąd. Tak w olbrzymim skrócie można powiedzieć rozumie ich działanie przeciętny użytkownik tej nowoczesnej formy pozyskiwania energii. Wiele osób uważa, że najefektywniej panele słoneczne działają latem, kiedy temperatura powietrza jest wysoka, raczej stabilna i sięga około 25 stopni. Zdarzają się stwierdzenia, że w niskiej temperaturze spada wydajność paneli, gdyż następują straty energii… Jak to jest z tym wpływem temperatury na działanie paneli fotowoltaicznych? Jak pogoda może wpływać na efektywność pracy paneli?
W jakiej temperaturze działają panele fotowoltaiczne?
Klasyczne panele fotowoltaiczne pracują w szerokim zakresie temperatur, tj. od -40°C do +85°C. To sprawia, że są one wykorzystywane zarówno na pustyni, jak i pod kołem biegunowym. Gdyby wydajność pracy paneli ustalona była na około 20-25°C, inwestycja byłaby nieopłacalna na dłuższą metę, gdyż nie generowałaby tyle prądu, ile nominalnie jej zadano. Prawdą jest, że gdy panują wyższe temperatury, elementy instalacji fotowoltaicznej nagrzewają i spada napięcie na modułach, ale z pewnością taka sytuacji nie ma miejsca zimą, gdy temperatura spada. Wraz ze spadkiem temperatury sprawność instalacji bowiem rośnie. Decydując się zatem na budowę instalacji fotowoltaicznej, należy poczynić określone założenia i badania, które pozwolą dobrać optymalne dla danej działki położenie paneli.
A co z opadami deszczu i śniegiem?
Biorąc pod uwagę fakt, iż panele fotowoltaiczne montowane są na świeżym powietrzu, użytkuje się je na zewnątrz, muszą być one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Na pewno opady deszczu, czy śniegu obniżają sprawność instalacji, z racji, chociażby ograniczonego dopływającego do modułów światła słonecznego, ale nie są one zagrożeniem dla poprawności działania paneli. Podobnie jest z zalegającym śniegiem, którego już ilość około 2-3 cm może ograniczyć wydajność paneli do 70%. Co do pozostałych zjawisk atmosferycznych najbardziej groźne dla instalacji fotowoltaicznej są ewentualne burze i silne gradobicia. Negatywnym skutkom burz można przeciwdziałać, montując specjalne elementy odgromowe czy ograniczniki przepięć. Przed gradobiciem może w jakiś sposób uchronić nas wysokiej klasy panel fotowoltaiczny wykonany ze szkła hartowanego o wysokiej wytrzymałości na uderzenia.
Reasumując korzystanie z paneli fotowoltaicznych mimo zmiennych warunków atmosferycznych i czasami skrajnej pogody jest nadal opłacalne i pozwala na dość szybki zwrot inwestycji, pod warunkiem, że projekt i wykonanie powierzymy firmie specjalizującej się w temacie od lat.