Inteligentny dom - charakterystyka
Inteligentny dom – to pojęcie jest coraz popularniejsze, jednak co tak naprawdę oznacza? Powszechnie ten termin kojarzy się z naszpikowanymi futurystyczną elektroniką pomieszczeniami, rodem z filmów o słynnym agencie 007. Stąd też przeświadczenie, że to „nie na moją kieszeń”. Nic bardziej mylnego. Zastosowanie rozwiązań zaliczających się do tej grupy może Ci niewiarygodnie ułatwić życie, a przy okazji kosztuje mniej niż myślisz.
Jak funkcjonuje inteligentny dom?
W skrócie jest to budynek, w którym możliwe jest centralne zarządzanie połączonymi ze sobą systemami bez konieczności Twojej każdorazowej ingerencji. Istotą takiego rozwiązania jest zwiększenie energooszczędności domu oraz wygody domowników. Jakie elementy składają się na ten system?
- BMS – system zarządzania budynkiem – jego celem jest automatyczne lub półautomatyczne sterowanie instalacjami, które znajdują się w budynku: elektrycznymi, wentylacyjnymi, grzewczymi i chłodniczymi.
- SSP – system sygnalizacji i pożaru – zadaniem tego systemu jest szybkie wykrycie ognia i zawiadomienie o tym straży i mieszkańców.
- DSO – dźwiękowe sygnały ostrzegawcze – pozwalają na zawiadomienie osób przebywających w budynku o zaistniałym zagrożeniu pożarowym.
- System nadzoru wizyjnego CCTV – jest szeroko stosowany i pomaga zabezpieczyć Twoje dobra. Coraz częściej jest stosowany również w budynkach prywatnych, ponieważ jest jego możliwe współdziałanie z systemami kontroli dostępu czy sygnalizacji włamań.
- SSWIN – system sygnalizacji włamania i napadu – jest odpowiedzialny za poinformowanie o możliwym zagrożeniu i szybkie wykrycie intruza. Nowoczesny system pozwala ograniczyć do minimum wystąpienia fałszywych alarmów.
- AC – system kontroli dostępu – chroni przed wtargnięciem niepowołanych osób do budynku.
Budynek, w którym zastosowane są technologie inteligentnego domu, funkcjonuje w zgodzie ze standardami dotyczącymi zmniejszenia zużycia energii. Rozwiązania te są również przyjazne dla środowiska. Dodatkowo ich ogromną zaletą jest to, że nie ma najmniejszej potrzeby wydawania pieniędzy na ciągnące się okablowania – wiele z wymienionych wyżej systemów działa bezprzewodowo. Domy z takimi systemami są ekonomiczne, wysoko energooszczędne oraz ekologiczne. System inteligentnego domu, minimalizuje też koszty zużycia energii oraz ogólne koszty eksploatacji.
Do niedawna inteligentny dom był odległym marzeniem przeciętnego obywatela, dziś jest to gwarancja luksusu w bardzo przystępnych cenach.